1.jpg
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

2013 01 26 w cieniu strajku 2W dniu 24 stycznia br w Sali Kolumnowej Sejmu RP, Klub Parlamentarny „Solidarnej Polski” zorganizował konferencję na temat potrzeby poprawy sytuacji na kolei, jednak wydarzenia wokół zachowania ulg przejazdowych, znacznie obniżyły rangę tej, jak zapowiadali organizatorzy, "ogólnopolskiej debaty".

W dniu 24 stycznia br w Sali Kolumnowej Sejmu RP, Klub Parlamentarny „Solidarnej Polski” zorganizował konferencję na temat potrzeby poprawy sytuacji na kolei, jednak wydarzenia wokół zachowania ulg przejazdowych, znacznie obniżyły rangę tej, jak zapowiadali organizatorzy, "ogólnopolskiej debaty".

Sala spokojnie mogła pomieścić kilkaset osób, jednak oprócz samych organizatorów i przedstawicieli większości central związkowych działających na kolei, kilku samorządowców, jednego przedsiębiorcy, który walczy o wznowienie działania bocznicy kolejowej prowadzącej do jego zakładu oraz przedstawiciela Niezależnego Związku Przewoźników Kolejowych, to grupa uczestników konferencji nie liczyła więcej jak 30 osób.

Pomimo zaproszenia, na konferencji nie pojawili się, ani Sławomir Nowak, minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej, ani Jakub Karnowski, prezes PKP S.A.. Co ciekawsze, minister był w tym dniu w Sejmie, i zachodzi pytanie jakie obowiązki były ważniejsze od pochylenia się nad problemami naszych kolei ?

Podczas dyskusji zabrali głos min. przedstawiciele kolejowych organizacji związkowych - Leszek Miętek, prezydent Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych, Stanisław Kokot (Sekcja Krajowa NSZZ „Solidarność”) oraz Jan Przywoźny (Federacja Związków Zawodowych Pracowników PKP).

 

2013 01 26 w cieniu strajku

Wypełniona po brzegi sala obrad

W bardzo emocjonalnym przemówieniu Leszka Miętka można było usłyszeć to co już wszyscy doskonale wiemy i widzimy. Działania rządu, jak to nazwał, to tylko czysty piar i swoisty skok na kasę oraz mówienie półprawd, a ofiarą tego sytemu jest polska kolej i polscy kolejarze, zaś jedynym powodem strajku przekazywanym w mediach przez ministra Nowaka jest to, że chcą oni (kolejarze > dopisek redakcji) wozić swoje "części ciała" w pierwszej klasie. Niestety, całej sytuacji na kolei jest winny każdy kolejny rząd, a jako przykład padło usamorządowienie. Jako ostatni kompromitujący przykład z działalności obecnej władzy Miętek podał Koleje Śląskie, gdzie przez półtorej roku funkcjonował w spółce zarząd, rada nadzorcza z wysokimi wynagrodzeniami a jak spółka zaczęła wozić ludzi to stało się nieszczęście, bo okazało się, że kolej to nie "stragan warzywny".

W dalszej części tego kolejowego forum, jeden z liderów związkowych nazwał Związek Pracodawców Kolejowych "Folwarkiem Mamińskiego", uzasadniając to w ten sposób, że związek zawodowy musi mieć pisemną zgodę członka związku o potrącaniu składek członkowskich a spółki kolejowe zrzeszone w ZPK nie pytają się swoich pracowników i płacą po dwa złote miesięcznie od pracownika składek na ZPK, co w przypadku spółek zatrudniających np. PLK - 40 tys, PKP Cargo - 24 tys. osób daje duże kwoty. Reasumując, ZPK walczy z własnymi pracownikami za ich własne pieniądze.

Głos w dalszej części dyskusji zabrała również posłanka Beata Kępa która poparła działania kolejarzy w walce o swoje prawa, a przywilejem nazwała nagrody po 40 tys., które przyznało sobie nawzajem Prezydium Sejmu. Pogratulowała również Henrykowi Grymelowi jak to stwierdziła "żołnierskiej" postawy podczas udzielania porannego wywiadu w jednej z telewizji w której to redaktor próbował zdyskredytować działalność związków zawodowych, stwierdzając, że nie jeden zawodowy polityk by sobie z tym nie poradził. Posłanka również prosi o rzetelne przekazywanie informacji przez obecnych na sali dziennikarzy.

 

2013 01 26 w cieniu strajku 2

Briffing prasowy w przerwie obrad

W czasie obrad Federacja Związków Zawodowych Pracowników Automatyki i Telekomunikacji PKP na ręce posłów Solidarnej Polski przekazała list otwarty.

Pobiez

 

Redakcja